Az alvás szerepe az életünkben
Életünk egyharmadát átalusszuk. Ez alatt töltjük fel szervezetünk raktárait, a tudatalattink feldolgozza az előző nap eseményeit. Hormonháztartásunk és anyagcserénk gyökeresen megváltozik, például a növekedési hormon csak alvás alatt termelődik csecsemőkben és gyermekkorban.
Az alvásigény egyénenként és életkoronként jelentős szórást mutat. Egy újszülött többnyire csak enni és inni ébred fel, míg az idős emberek többsége már néhány órányi alvással is beéri. Általában igaz, hogy ha valaki frissen ébred és kipihentnek érzi magát, akkor elegendő volt az alvás ideje és minősége.
Az alvás szakaszai
Az alvás-ébrenlét szakaszait a cirkadián ritmus határozza meg, amelyet a sejtjeinkben található gének szabályoznak belülről, külső hatások (világosság-sötétség, étkezés, munkavégzés, mozgás, társas kapcsolatok) pedig kívülről befolyásolják.
Az alvászavar tünet és önálló betegség egyaránt lehet, mely mögött számos különféle ok húzódhat meg, ezeket azonban még a legkörültekintőbb módszerekkel sem mindig sikerül kideríteni. Az alvászavar azonban, mindegy milyen oka van, hatással van a fogyókúrára.
Ennek a bonyolult rendszernek a kialakításáért és fenntartásáért az agyalapi mirigy egyik idegsejtcsoportja a felelős. Ez szinkronizálja az egyes sejtjeink-szerveink belső ritmusát a külső behatások ritmusával. Szabályozza a tobozmirigy melatonin termelését.
A melatonin termelődésének másik fontos tényezője a fény-és tevékenységi viszonyok: míg világosban és tevékenységben kevés termelődik, sötétben és nyugalomban nagy mennyiségben szabadul fel. Hatására elálmosodunk, ez a hormon a felelős a mély és pihentető alvásért.
A főbb alvászavar fajták:
- Késleltetett alvásfázis szindróma (DSPD),
- Előrehozott alvásfázis szindróma (ASPD),
- Rendszertelen alvás-ébrenlét ritmus (ISWR),
- Szabadonfutó típus (FRD),
- Időzónaváltás szindróma (jet lag JLD),
- Több műszakos munkát kísérő alvászavar (SWSD),
- Belgyógyászati és egyéb betegségekhez kapcsolódó alvászavar,
- Nem meghatározott, egyéb cirkadián alvászavar,
- Gyógyszerekhez és egyéb anyagokhoz kapcsolódó cirkadián alvászavar.
Közös jellemzőjük, hogy a fény és aktivitási viszonyok megváltoztatásával (villanyoltás-lefekvés) és melatonin hormon tabletta bevételével eredményesen befolyásolhatóak.